PM30CSJ060
Mfr.Part #
PM30CSJ060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Description
MOD IPM 6PAC 600V 30A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Min Operating Temperature :
-20°C
Number of Functions :
1
Mount :
Screw
Max Operating Temperature :
150°C
Pin Count :
23
Supply Voltage :
15V
Published :
Package / Case :
Power Module
Power Supplies :
15V
HTS Code :
Current :
30A
Number of Pins :
23
Number of Terminations :
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
83W
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Series :
Intellimod™
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
13.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
16.5V
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
3 Phase
Type :
IGBT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V