PM20-6R8K
Mfr.Part #
PM20-6R8K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 6.8UH 180MA 2 OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Case Code (Imperial) :
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Shielding :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
180mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Inductance :
6.8μH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Current Rating :
180mA
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Q Factor :
30
Reach Compliance Code :
Unknown
Test Frequency :
7.96MHz
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Molded
HTS Code :
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Series :
PM20
Datasheets
PM20-6R8K
PM20-6R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD