PM20-560K
Mfr.Part #
PM20-560K
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 56UH 55MA 8 OHM SMD
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Q Factor :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
56μH
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Material - Core :
Ferrite
Series :
PM20
Case Code (Metric) :
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Max DC Current :
55mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
55mA
Published :
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Case Code (Imperial) :
Type :
Molded
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±10%
Datasheets
PM20-560K
PM20-560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD