PM1812-R10K
Mfr.Part #
PM1812-R10K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 100NH 800MA 180MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
25.2MHz
Shielding :
No
Published :
Current Rating :
800mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Q @ Freq :
35 @ 25.2MHz
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Max DC Current :
800mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Military Standard :
Not
Series :
PM1812
DC Current :
800mA
Depth :
3.2mm
Special Feature :
PARALLEL CONNECTED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Weight :
26.988746mg
Frequency - Self Resonant :
300MHz
Case Code (Imperial) :
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Case Code (Metric) :
Height :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
100nH
Q Factor :
28
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Datasheets
PM1812-R10K
Bourns, Inc. PM1812-R10K
PM1812-R10K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD