PM1812-121J
Mfr.Part #
PM1812-121J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
PM1812
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductance :
120μH
Current Rating :
110mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Special Feature :
PARALLEL CONNECTED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Max DC Current :
110mA
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e3
Height :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Construction :
Chip
Test Frequency :
796kHz
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q Factor :
40
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PM1812-121J
Bourns, Inc. PM1812-121J
PM1812-121J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD