PM1812-390J
Mfr.Part #
PM1812-390J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 39UH 150MA 4.5 OHM SMD
Fixed Inductors
Current Rating :
150mA
Test Frequency :
2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Max DC Current :
150mA
Shielding :
No
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Series :
PM1812
Weight :
26.988746mg
DC Resistance (DCR) :
4.5Ohm Max
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Published :
Q Factor :
50
Construction :
Molded Chip
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Height :
3.2mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
39μH
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PM1812-390J
Bourns, Inc. PM1812-390J
PM1812-390J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD