PM1812-2R2J-RC
Mfr.Part #
PM1812-2R2J-RC
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 380MA 700MOHM SM
Height :
3.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Special Feature :
PARALLEL CONNECTED
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Inductance :
2.2μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q Factor :
50
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max DC Current :
380mA
Tolerance :
±5%
DC Current :
380mA
Case Code (Imperial) :
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
2
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Current Rating :
380mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Test Frequency :
7.96MHz
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Inductance Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
3.2mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Unshielded
Series :
PM1812
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Datasheets
PM1812-2R2J-RC
Bourns, Inc. PM1812-2R2J-RC
PM1812-2R2J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD