PM150CL1B060
Mfr.Part #
PM150CL1B060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Description
MOD IPM 6-PAC L1 150A 600V
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Number of Functions :
1
Pin Count :
19
Current :
150A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Configuration :
3 Phase
Package / Case :
Power Module
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Type :
IGBT
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-XXMA-X19
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Supply Voltage :
15V
Published :
Number of Terminations :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Intellimod™
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Factory Lead Time :
26 Weeks
Surface Mount :
No
REACH SVHC :
Unknown
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage :
600V
Datasheets
PM150CL1B060
Introducing Power Driver Modules Powerex, Inc. PM150CL1B060 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Power Module, Type:IGBT, Number of Terminations:19, Mounting Type:Chassis Mount, Voltage:600V, PM150CL1B060 pinout, PM150CL1B060 datasheet PDF, PM150CL1B060 amp .Beyond Power Driver Modules Powerex, Inc. PM150CL1B060 ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.