PM0603H-1N8
Mfr.Part #
PM0603H-1N8
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 1.8NH 300MA 100MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Series :
PM0603H
Tolerance :
±0.3nH
Current Rating :
300mA
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Weight :
3.997283mg
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ceramic
Test Frequency :
100MHz
Height :
800μm
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Max DC Current :
300mA
Size / Dimension :
0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q Factor :
16
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductance :
1.8nH
Pbfree Code :
No
Case Code (Metric) :
Datasheets
PM0603H-1N8
PM0603H-1N8 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD