PM0603-27NJ-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM0603-27NJ-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27NH 600MA 220MOHM SMD
Stock
208
In Stock :
208
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Composition :
Wirewound
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
230mOhm
Base Part Number :
PM0603
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
600mA
Termination :
SMD/SMT
Height :
1mm
Width :
1.0414mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Published :
2006
Series :
PM0603
Package / Case :
Material - Core :
Alumina
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
27nH
Current Rating :
700mA
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.651mm
Current Rating (Amps) :
600mA
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Inductance Tolerance :
5%
Test Frequency :
250MHz
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Q Factor :
40
Shielding :
Unshielded
Case Code (Imperial) :
0603
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance Frequency - Test :
250MHz
DC Resistance (DCR) :
220mOhm
Depth :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
PM0603-27NJ-RC
Bourns, Inc. PM0603-27NJ-RC
PM0603-27NJ-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD