PLV1E820MDL1
Mfr.Part #
PLV1E820MDL1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.3A @ 100kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Leakage Current :
410µA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
PLV
Life (Hours) :
3000 hours
Polarity :
POLARIZED
Published :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Type :
Polymer
Lead Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2.3A
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitance :
82µF