PLTT0805Z8980QGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z8980QGT5
Description
RES SMD 898 OHM 0.02% 1/4W 0805
Published :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e4
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
838.2μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.02%
Resistance :
898Ohm
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Power Rating :
250mW
EAR99
Datasheets
PLTT0805Z8980QGT5
Vishay PLTT0805Z8980QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 898Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C