PLTT0805Z6981AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z6981AGT5
Description
RES SMD 6.98KOHM 0.05% 1/4W 0805
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e4
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Resistance :
6.98kOhm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
PLTT0805Z6981AGT5
Vishay PLTT0805Z6981AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C