PLTT0805Z6261AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z6261AGT5
Description
RES SMD 6.26KOHM 0.05% 1/4W 0805
Tolerance :
±0.05%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
6.26kOhm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~215°C
FIXED RESISTOR
Datasheets
PLTT0805Z6261AGT5
Vishay PLTT0805Z6261AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 6.26kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C