PLTT0805Z6041QGT5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLTT0805Z6041QGT5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.04KOHM 0.02% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Weight :
29.993795mg
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±0.02%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
6.04kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
838.2μm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Series :
PLTT
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Datasheets
PLTT0805Z6041QGT5
Vishay PLTT0805Z6041QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C