PLTT0805Z4750AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z4750AGT5
Description
RES SMD 475 OHM 0.05% 1/4W 0805
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
475Ohm
Datasheets
PLTT0805Z4750AGT5
Vishay PLTT0805Z4750AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 475Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C