PLTT0805Z2521AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z2521AGT5
Description
RES SMD 2.52KOHM 0.05% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.05%
Power Rating :
250mW
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
2.52kOhm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Voltage - Rated :
100V
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
PLTT0805Z2521AGT5
Vishay PLTT0805Z2521AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 2.52kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C