PLTT0805Z1761QGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z1761QGT5
Description
RES SMD 1.76KOHM 0.02% 1/4W 0805
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~215°C
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Max Power Dissipation :
250mW
0805 (2012 Metric)
Published :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tolerance :
±0.02%
Resistance :
1.76kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm