PLTT0805Z1672AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z1672AGT5
Description
RES SMD 16.7KOHM 0.05% 1/4W 0805
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.05%
Case Code (Imperial) :
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Resistance :
16.7kOhm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
TR
Datasheets
PLTT0805Z1672AGT5
Vishay PLTT0805Z1672AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 16.7kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C