PLTT0805Z1432AGT5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLTT0805Z1432AGT5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14.3KOHM 0.05% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.05%
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Resistance :
14.3kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
PLTT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
838.2μm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Weight :
29.993795mg
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
PLTT0805Z1432AGT5
Vishay PLTT0805Z1432AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 14.3kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C