PLTT0805Z1241QGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z1241QGT5
Description
RES SMD 1.24KOHM 0.02% 1/4W 0805
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e4
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
1.24kOhm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.02%
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
PLTT0805Z1241QGT5
Vishay PLTT0805Z1241QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 1.24kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C