PLTT0805Z1132QGT5
- Mfr.Part #
- PLTT0805Z1132QGT5
- Manufacturer
- Vishay
- Package / Case
- 0805 (2012 Metric)
- Datasheet
- Download
- Description
- RES SMD 11.3KOHM 0.02% 1/4W 0805
- Manufacturer :
- Vishay
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Feature :
- Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- Pbfree Code :
- yes
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Case Code (Metric) :
- 2012
- Weight :
- 29.993795mg
- Terminal Finish :
- Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
- Series :
- PLTT
- Number of Terminations :
- 2
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Power (Watts) :
- 0.25W 1/4W
- Power Rating :
- 250mW
- Max Power Dissipation :
- 250mW
- Published :
- 2016
- Height Seated (Max) :
- 0.033 0.84mm
- Voltage - Rated :
- 100V
- Operating Temperature :
- -55°C~215°C
- Construction :
- RECTANGULAR
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- ECCN Code :
- EAR99
- Termination :
- SMD/SMT
- Height :
- 838.2μm
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Size / Dimension :
- 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
- Packing Method :
- TR
- Surface Mount :
- yes
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- Composition :
- Thin Film
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Case Code (Imperial) :
- JESD-609 Code :
- e4
- Tolerance :
- ±0.02%
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Resistance :
- 11.3kOhm
- Temperature Coefficient :
- ±5ppm/°C
- Datasheets
- PLTT0805Z1132QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 11.3kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C