PLTT0805Z1022QGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z1022QGT5
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 10.2KOHM 0.02% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Weight :
29.993795mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.02%
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
10.2kOhm
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packing Method :
TR
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW