PLT1206Z5300LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z5300LBTS
Description
RES SMD 530 OHM 0.01% 0.4W 1206
Additional Feature :
FALME PROOF
Tolerance :
±0.01%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Resistance :
530Ohm
Max Power Dissipation :
400mW
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
PLT1206Z5300LBTS
Vishay PLT1206Z5300LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 530Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C