PLS0G681MDO1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLS0G681MDO1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 4V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
4V
Ripple Current @ High Frequency :
5.8A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
5.8A
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Leakage Current :
544μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
680μF
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
Series :
PLS
Pbfree Code :
yes
Type :
Polymer
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
PLS0G681MDO1TD
Nichicon PLS0G681MDO1TD
680μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Tape & Box (TB) 7mOhm PLS Through Hole Polymer General Purpose