PLG0G182MDO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLG0G182MDO1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1800UF 20% 4V T/H
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Length :
12mm
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
PLG
Ripple Current @ High Frequency :
6.5A @ 100kHz
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Dissipation Factor :
0.08 %
JESD-609 Code :
e4
Ripple Current :
6.5A
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Polymer
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
1.44mA
Voltage - Rated DC :
4V
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
3.5mm
Diameter :
8mm
Capacitance :
1800µF
Datasheets
PLG0G182MDO1
Nichicon PLG0G182MDO1
1800μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 9mOhm PLG Through Hole Polymer General Purpose