PLF0G271MCO8TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLF0G271MCO8TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 4V T/H
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
PLF
Voltage - Rated DC :
4V
Ripple Current :
5.6A
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
270μF
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Leakage Current :
500μA
Ripple Current @ High Frequency :
5.6A @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
2015
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Datasheets
PLF0G271MCO8TD
Nichicon PLF0G271MCO8TD
270μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Tape & Box (TB) 7mOhm PLF Through Hole Polymer General Purpose