PL0824Y-40-10
Mfr.Part #
PL0824Y-40-10
Description
4,0MM POWERLOK 2 WAY POWER AND 4
Number of Rows :
2
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish :
TE Connectivity
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Row Spacing :
RoHS :
Details
Series :
DTS20
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Color :
Black
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
6 (4 + 2 Power)
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Type :
Female Socket
Package :
Bulk
Cable Termination :
Crimp
Datasheets
PL0824Y-40-10
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
    4,0MM POWERLOK 2 WAY RECEPTACLE
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PL082(X)-30X DUST CAP Amphenol Technical Products International 14,539 POWERLOK 10MM G2 2 POS RCPT DUST
PL082(X)-6X DUST CAP Amphenol Technical Products International 28,778 POWERLOK 4.0MM G2 2 POS RCPT DUS