PL00U-301-10D8-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PL00U-301-10D8-2
Manufacturer
Amphenol Technical Products International
Description
POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT
Manufacturer :
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Angle :
Straight
Product Status :
Active
Color :
Yellow
Number of Rows :
1 Row
Mounting Style :
Panel Mount
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
1 Position
Wire Gauge :
Features :
Mounting Flange
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Pitch :
Amphenol
Product :
Connectors
Package :
Bag
Contact Finish :
Wire Type :
Cable Termination :
Solder
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Contact Finish Thickness :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Housing Gender :
Receptacle
Row Spacing :
Contact Type :
Female Socket, Power
Current Rating :
300 A
Connector Type :
Receptacle
Brand :
Amphenol Technical Products
IP Rating :
IP67
Tradename :
PowerLok
Subcategory :
Power Connectors
Fastening Type :
Locking Ramp
Voltage Rating :
1 kVDC
Termination Style :
Busbar
Series :
G2
Datasheets
PL00U-301-10D8-2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
    4,0MM POWERLOK 2 WAY RECEPTACLE