PK60N256VLL100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PK60N256VLL100
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
RAM Size :
64K x 8
Speed :
100MHz
Series :
Kinetis K60
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case :
100-LQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Core Size :
32-Bit
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
PK60N256
Data Converter :
A/D 19x16b; D/A 1x12b
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA