PK40N512VLQ100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PK40N512VLQ100
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PK40N512
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Packaging :
Tray
Series :
Kinetis K40
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Package / Case :
144-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Data Converter :
A/D 27x16b; D/A 2x12b
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Peripherals :
DMA, I2S, PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
98
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Size :
32-Bit
Speed :
100MHz