PK10N512VLL100
Mfr.Part #
PK10N512VLL100
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Core Size :
32-Bit
RAM Size :
128K x 8
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PK10N512
Package / Case :
100-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
Kinetis K10
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 29x16b; D/A 1x12b
Speed :
100MHz
Number of I/O :
70
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V