PK10-030P-R-DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PK10-030P-R-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 30POS R/A SMD GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Above Board :
0.189 4.80mm
Termination :
SMD/SMT
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating :
500mA
Packaging :
Bulk
Series :
Pak 10, PK10
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
30
Contact Gender :
Male
Row Spacing :
1 mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Housing Material :
Polymer
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Datasheets
PK10-030P-R-DA
3M PK10-030P-R-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount, Right Angle 30 Positions Pak 10, PK10 Gold SMD/SMT