PK10-080P-S-DA
Mfr.Part #
PK10-080P-S-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Number of Rows :
2
Height Above Board :
0.154 3.90mm
Published :
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
80
Number of Positions :
80
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
5mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Gold
Series :
Pak 10, PK10
Current Rating :
500mA
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Polymer
Datasheets
PK10-080P-S-DA
3M PK10-080P-S-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 80 Positions Pak 10, PK10 Gold SMD/SMT