PK10-120S-R-DA
Mfr.Part #
PK10-120S-R-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN SOCKET 120POS R/A SMD GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Number of Rows :
2
Height Above Board :
0.189 4.80mm
Current Rating :
500mA
Pitch :
0.039 1.00mm
Published :
Gender :
FEMALE
Series :
Pak 10, PK10
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Material :
Polymer
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
120
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Datasheets
PK10-120S-R-DA
Socket, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount, Right Angle 120 Positions Pak 10, PK10 Gold SMD/SMT