PIC32MX775F256HT-80V/PT
Mfr.Part #
PIC32MX775F256HT-80V/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Interfaces :
CAN/Ethernet/I2C/SPI
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Number of Pins :
64
Memory Size :
256KB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
64
Has ADC :
DAC Channels :
- 40 C
Number of Programmable I/O :
5
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Data Bus Width :
32b
Number of I/Os :
53 I/O
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
64K x 8
Speed :
80MHz
Frequency :
80MHz
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
ECCN Code :
3A001.A.3
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of ADC Channels :
16 Channel
Package / Case :
64-TQFP
Base Part Number :
PIC32MX775F256H
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
53
Length :
10mm
Base Product Number :
PIC32MX775
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip Technology PIC32MX775F256HT-80V/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX775F256HT-80V/PT Overview
PIC32MX775F256HT-80V/PT Features
The PIC32MX775F256HT-80V/PT stands out with its high-performance 32-bit MIPS M4K core, offering up to 80 MHz of speed, which provides the computational power needed for complex algorithms and processing-intensive tasks. Features include 256 KB of flash memory and 64 KB of RAM, ensuring ample storage and smooth operation. This MCU supports USB, CAN, and Ethernet connectivity, enhancing its ability to handle multiple tasks and communicate in a variety of network environments. Additional benefits include a 10-bit ADC, multiple timers, and PWM channels, making it highly adaptable to a range of technical requirements.