PIC32MX695F512H-80V/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MX695F512H-80V/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Stock
634
In Stock :
634
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of UART Channels :
6
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product :
MCU
DMA Channels :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
EEPROM Size :
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
80MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
64
Pin Count :
64
Core Size :
32-Bit
Number of I/O :
51
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
PIC32MX695
Number of ADC Channels :
16 Channel
ECCN Code :
3A991.A.2
Package :
Tray
Connectivity :
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Data Bus Width :
32b
Length :
10mm
RoHS :
Details
Base Part Number :
PIC32MX695F512H
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Package / Case :
64-TQFP
PWM Channels :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 16x10b
Lead Free :
Lead Free
Tradename :
MIPS32
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Microchip
Bit Size :
32
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
128K x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Interface :
Ethernet, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1.2mm
Interfaces :
Ethernet/I2C/SPI/UAR
Data Converters :
A/D 16x10b
DAC Channels :
No
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Series :
PIC® 32MX
Has ADC :
Mount :
Surface Mount
Device Core :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Published :
2010
Number of Programmable I/O :
5
Memory Size :
512kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
80MHz