PIC32MX675F256HT-80V/MR
Mfr.Part #
PIC32MX675F256HT-80V/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VQFN
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Number of Programmable I/O :
Memory Size :
256KB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
3A001.A.3
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
80MHz
Tradename :
MIPS32
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 16x10b
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Mount :
RAM Size :
64K x 8
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interfaces :
Ethernet/I2C/SPI/UAR
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Data Converter :
A/D 16x10b
Length :
9mm
Number of UART Channels :
6
JESD-609 Code :
e3
Product :
MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC32MX675
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Base Part Number :
PIC32MX675F256H
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Number of I/O :
53
DMA Channels :
yes
Connectivity :
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage :
3.3V
Interface :
Ethernet, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Core Architecture :
PIC
PWM Channels :
Oscillator Type :
Internal
Number of I/Os :
85 I/O
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Watchdog Timer :
Number of ADC Channels :
16 Channel
Speed :
80MHz