PIC32MX460F512LT-80I/PT
Mfr.Part #
PIC32MX460F512LT-80I/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
CPU Family :
PIC
Width :
12 mm
Number of Terminations :
100
Number of UART Channels :
2
DAC Channels :
No
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Memory Size :
512kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product :
MCU
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
3.3V
5
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Programmable I/O :
85
Microchip
Base Part Number :
PIC32MX460F512L
PWM Channels :
yes
Speed :
80MHz
32-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
16 Channel
Number of I/Os :
85
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Max Frequency :
80 MHz
Number of I/O :
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Compliant
Length :
12 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Terminal Pitch :
0.4mm
Base Product Number :
PIC32MX460
Frequency :
80MHz
Min Supply Voltage :
2.3 V
EEPROM Size :
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
16 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
Program Memory Type :
Flash
Max Supply Voltage :
3.6 V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
SMD/SMT
Height :
1 mm
Pin Count :
100
Package / Case :
100-TQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tape and Reel (TR)
Watchdog Timer :
DMA Channels :
Published :
Interface Type :
I2C/SPI/UART/USB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V