PIC32MX440F256H-80I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MX440F256H-80I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Address Bus Width :
32b
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product :
MCU
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tray
Factory Lead Time :
16 Weeks
Watchdog Timer :
yes
EEPROM Size :
Width :
12mm
Density :
2 Mb
Number of Programmable I/O :
51
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Style :
SMD/SMT
Termination :
SMD/SMT
Base Part Number :
PIC32MX440F256H
Speed :
80MHz
Has ADC :
yes
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
DMA Channels :
Memory Size :
256KB
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Number of Pins :
64
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Lead Free :
Lead Free
Core Size :
32-Bit
Frequency :
80MHz
Core Architecture :
PIC
CPU Family :
PIC
Number of SPI Channels :
1
Tradename :
MIPS32
Nominal Supply Current :
24mA
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
Interface Type :
I2C, SPI, UART
RAM Size :
32K x 8
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
51 I/O
Package / Case :
64-TQFP
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
53
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Pin Count :
64
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 16x10b
Data Converter :
A/D 16x10b
Mount :
Surface Mount
Device Core :
Weight :
360.605934mg
Height :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Number of ADC Channels :
16
Series :
PIC® 32MX
Number of PWM Channels :
5
Base Product Number :
PIC32MX440
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of USB Channels :
2
Data Bus Width :
32b
Length :
12mm
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3.3V
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
Bit Size :
32
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip Technology PIC32MX440F256H-80I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX440F256H-80I/PT Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX440F256H-80I/PT is a high-performance 32-bit MCU designed to meet the intensive demands of modern embedded applications. Engineered by Microchip Technology, this microcontroller integrates a PIC32MX core with 256KB of Flash memory, providing a robust platform for sophisticated firmware applications. The device's 80 MHz maximum clock speed enables quick data processing and real-time operations, making it ideal for developers looking to push the boundaries of system performance. This microcontroller stands out for its versatility and efficiency, aimed at facilitating bulk purchases by B2B customers who require reliable, high-quality components for their innovative projects.
PIC32MX440F256H-80I/PT Features
  • 32-bit MIPS MicroAptiv™ UC Core
  • 256KB Flash memory
  • 32KB RAM
  • 80 MHz Maximum Clock Speed