PIC32MX340F512H-80V/MR
Mfr.Part #
PIC32MX340F512H-80V/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Microcontrollers
Mounting Type :
32
RAM Size :
32K x 8
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
80MHz
Number of Terminations :
64
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supplier Device Package :
64-VQFN (9x9)
Memory Size :
512kB
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
53
Number of I/Os :
85 I/O
yes
Min Supply Voltage :
2.3 V
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Max Supply Voltage :
3.6 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Programmable I/O :
Frequency :
80MHz
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Surface Mount
Memory Type :
Flash
Number of Pins :
64
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Active
Max Operating Temperature :
105 °C
Brand :
Interface :
I2C, IrDA, LIN, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Length :
9mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Base Product Number :
PIC32MX340
Has ADC :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tube
Core Architecture :
PIC
PWM Channels :
Number of UART Channels :
2
Device Core :
PIC
Published :
Height Seated (Max) :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
32b
Max Frequency :
80 MHz
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Package :
Tube
Screening Level :
ISO/TS-16949
Base Part Number :
PIC32MX340F512H
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
On Chip Program ROM Width :
8
DAC Channels :
No
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Microchip Technology PIC32MX340F512H-80V/MR
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX340F512H-80V/MR Overview
PIC32MX340F512H-80V/MR Features
The PIC32MX340F512H-80V/MR Microcontroller offers several key features that enhance its utility in complex electronic environments. These include a 32-bit MIPS microAptiv core, which provides the computational power necessary to handle multi-threaded applications smoothly. The device operates at a maximum frequency of 80 MHz, ensuring quick data processing and responsiveness. Furthermore, its 512KB of flash memory and 32KB of RAM facilitate extensive programming and real-time data handling. Additional features include DMA channels, multiple serial communication interfaces like UART, SPI, and I2C, and built-in analog-to-digital converters (ADCs), all housed within a compact 64VQFN package.