PIC32MX150F128B-50I/SP
Mfr.Part #
PIC32MX150F128B-50I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Stock
145
In Stock :
145
Base Part Number :
PIC32MX150F128B
Published :
2005
REACH SVHC :
No SVHC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mount :
Through Hole
Number of ADC Channels :
10
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Bit Size :
32
Frequency :
50MHz
CPU Family :
PIC
Package :
Tube
Number of Terminations :
28
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 3.6 V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Number of Pins :
28
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Data Bus Width :
32b
Data Converter :
A/D 10x10b
Mounting Type :
Through Hole
Height :
3.81mm
Width :
7.493mm
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Package Type :
PDIP
Base Product Number :
PIC32MX150
JESD-609 Code :
e3
Device Core :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I2C Channels :
2
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Screening Level :
TS 16949
Has ADC :
yes
Pin Count :
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Product Status :
Active
Memory Size :
3kB
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
PWM Channels :
yes
Core Architecture :
Length :
35.56mm
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
I2C/I2S/JTAG/SPI/UAR
EEPROM Size :
Number of SPI Channels :
2
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 10x10b
Number of I/O :
21
Number of Ethernet Channels :
0
Dimensions :
1.4 x 0.295 x 0.15in
Family Name :
PIC32MX
Terminal Position :
Dual
Number of UART Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Series :
PIC® 32MX
DMA Channels :
Speed :
50MHz
RAM Size :
32K x 8
Instruction Set Architecture :
RISC
Supply Current-Max :
30mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3.3V
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX150F128B-50I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC32MX150F128B, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC32MX150F128B-50I/SP pinout, PIC32MX150F128B-50I/SP datasheet PDF, PIC32MX150F128B-50I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX150F128B-50I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC32MX150F128B-50I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX150F128B-50I/SP Overview
PIC32MX150F128B-50I/SP Features
  • 32-bit MIPS MicroAptiv core running at up to 50 MHz