PIC24FV16KM204-I/ML
Mfr.Part #
PIC24FV16KM204-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
Series :
PIC® XLP™ 24F
Number of Timers/Counters :
1
Microchip
Number of External Interrupts :
3
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
32 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
Length :
8mm
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
UART
Program Memory Size :
16KB 5.5K x 24
On Chip Data RAM Width :
16
Power Supplies :
2.5/5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
24
Published :
Data Bus Width :
16b
Bit Size :
16
Frequency :
64MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
44
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
0.635mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Low Power Mode :
No
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES 2V AT 8MHZ
Tradename :
PIC
Data Converters :
A/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Integrated Cache :
No
Number of I/O :
37
RAM Size :
2K x 8
Packaging :
Tube
Terminal Form :
NO LEAD
DMA Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
yes
Interfaces :
I2C/SPI/UART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Format :
FIXED-POINT
Surface Mount :
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
PIC24FV16KM204
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Product Status :
Active
Number of I/Os :
37 I/O
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.2V
Interface :
UART
Memory Size :
16kB
Number of Serial I/Os :
2
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
EEPROM Size :
512 x 8
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V