PIC24FV16KA304-I/ML
Mfr.Part #
PIC24FV16KA304-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
Data Converter :
A/D 16x12b
Memory Size :
16kB
Number of External Interrupts :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Length :
8mm
Number of A/D Converters :
1
Format :
FIXED-POINT
Boundary Scan :
No
Package :
Tube
Radiation Hardening :
No
Number of I2C Channels :
2
Frequency :
32MHz
Device Core :
PIC
Bit Size :
16
Program Memory Size :
16KB 5.5K x 24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
Number of I/O :
38
Has ADC :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Internal
JESD-609 Code :
e3
Number of PWM Channels :
3
Number of ADC Channels :
16
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Microchip
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Product Status :
Active
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Low Power Mode :
DMA Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
RAM Size :
2K x 8
Number of Terminations :
44
Data Converters :
A/D 16x12b
Base Part Number :
PIC24FV16KA304
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
44
Program Memory Type :
Flash
Width :
8mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
PIC24FV16KA304
Height :
950μm
Supply Voltage :
3.3V
EEPROM Size :
512 x 8
Interface Type :
Serial
Pin Count :
Published :
Product :
MCU
Integrated Cache :
Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
PIC® XLP™ 24F
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
32MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
QUAD
16-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V