PIC24FJ64GP202-I/MV
Mfr.Part #
PIC24FJ64GP202-I/MV
Package / Case
UQFN-28
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28UQFN
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
3 x 16 bit
EEPROM Size :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Bus Width :
16bit
Core Size :
16-Bit
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 24F
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Number of ADC Channels :
10 Channel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Number of I/O :
21
Data Converters :
A/D 10x12b SAR
Package / Case :
UQFN-28
Family Name :
PIC16
Interfaces :
I2C, LIN, SPI, UART
Number of I/Os :
21 I/O
Program Memory Size :
64 kb
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Speed :
32MHz
Base Product Number :
PIC24FJ64
Product Status :
Active
Package Type :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)