PIC24FJ64GL302-I/ML
Mfr.Part #
PIC24FJ64GL302-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
Stock
427
In Stock :
427
Number of I/Os :
21 I/O
RoHS :
Details
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 9x10/12b
Number of I/O :
21
Peripherals :
DMA, LCD, PWM, WDT
Oscillator Type :
External
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SENT, SPI, UART, USB
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
RAM Size :
8K x 8
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
64 kb
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC24FJ64GL302
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Microchip Technology PIC24FJ64GL302-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ64GL302-I/ML Overview
PIC24FJ64GL302-I/ML Features
This MCU features an enhanced CPU with up to 16 MIPS performance at 32 MHz, which allows for efficient processing of computational tasks. It supports USB OTG capabilities, providing flexibility for connecting with other devices. With extensive digital and analog interfaces, it offers versatile peripheral integration. Advanced power management techniques help to minimize power consumption, making it ideal for battery-powered and portable applications.