PIC24FJ64GA110-I/PF
Mfr.Part #
PIC24FJ64GA110-I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/O :
85
Data Converters :
A/D 16x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Microchip
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Status :
Active
RAM Size :
16K x 8
Program Memory Size :
64KB 22K x 24
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Frequency :
8 MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Speed :
32MHz
Min Supply Voltage :
2 V
Frequency :
32MHz
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Package :
Tray
Base Part Number :
PIC24FJ64GA110
Packaging :
Tray
SMD/SMT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Factory Lead Time :
14 Weeks
Data Converter :
A/D 16x10b
Memory Type :
Flash
Brand :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Supply Voltage :
3.6 V
Package / Case :
100-TQFP
Number of Pins :
100
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/Os :
85 I/O
Number of Timers/Counters :
5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Core Architecture :
RoHS :
Compliant
Number of Programmable I/O :
53
- 40 C
Product :
MCU
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Series :
PIC® 24F