PIC24FJ32GU202T-I/ML
Mfr.Part #
PIC24FJ32GU202T-I/ML
Package / Case
QFN-28
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
QFN-28
Microchip
Number of I/O :
20
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC24FJ32
Interface Type :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USB
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
20 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® 24F
Packaging :
Reel
Number of Timers/Counters :
3 x 16 bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of ADC Channels :
9 Channel
Brand :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Data Converters :
A/D 9x12b SAR
Program Memory Size :
32 kb
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip Technology PIC24FJ32GU202T-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ32GU202T-I/ML Overview
PIC24FJ32GU202T-I/ML Features
This MCU features USB On-The-Go (OTG) capabilities, which facilitates host and device functionality in USB applications, enhancing connectivity and data transfer flexibility. It also supports dual partition flash with live update capability, allowing for application updates without system interruptions, critical for real-time systems. The device includes a 10-bit, 13-channel Analog-to-Digital Converter (ADC), which makes it excellent for sensor interfacing and data acquisition tasks. Moreover, the MCU operates at a voltage range of 2.0 to 3.6V, ensuring power efficiency across various applications.