PIC24FJ32GP202-I/SO
Mfr.Part #
PIC24FJ32GP202-I/SO
Package / Case
SOIC-28
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Stock
477
In Stock :
477
Product Status :
Active
EEPROM Size :
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package / Case :
SOIC-28
Supplier Device Package :
28-SOIC
Microchip
Series :
PIC® 24F
Interface Type :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART
Number of I/Os :
21 I/O
Data Bus Width :
16 bit
Core Size :
16-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Data Converters :
A/D 10x12b SAR
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
10 Channel
PIC
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Size :
32 kb
Number of Timers/Counters :
3 x 16 bit
Number of I/O :
21
RAM Size :
8K x 8
Base Product Number :
PIC24FJ32
Oscillator Type :
External, Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz