PIC24FJ32GA102-I/SO
Mfr.Part #
PIC24FJ32GA102-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Number of Timers/Counters :
5
Mount :
Speed :
32MHz
8K x 8
Published :
Number of Terminations :
28
Pbfree Code :
Data Converters :
A/D 10x10b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC24FJ32GA102
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
32MHz
Microchip
EEPROM Size :
Number of Pins :
28
Series :
PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package :
28-SOIC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 10x10b
Package :
Tube
Data Bus Width :
16b
Tradename :
Height :
2.05 mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Pin Count :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Program Memory Size :
32KB 11K x 24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Memory Size :
32kB
Lead Free :
Lead Free
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of I/Os :
16 I/O
Base Product Number :
PIC24FJ32GA102
Radiation Hardening :
No
Length :
17.9 mm
Number of ADC Channels :
10 Channel
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
ROM (words) :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)